Vasario 21-oji nuo 1999 metų Jungtinių Tautų paskelbta Tarptautine gimtosios kalbos diena, kad žmonės atkreiptų dėmesį į gimtąją kalbą. Šiandieniniame pasaulyje mes daug keliaujame, mokomės, gyvename svečiose šalyse, bendraujame įvairiomis užsienio kalbomis. Todėl gimtosios kalbos saugojimas ir puoselėjimas yra būtinas kiekvienai save ir savo tautą gerbiančiai asmenybei.

 Kuršėnų Stasio Anglickio mokyklos ugdytiniai visą savaitę dalyvavo įvairiuose renginiuose, skirtuose Tarptautinei gimtosios kalbos dienai paminėti. Lietuvių kalbos mokytojos su mokiniais rašė diktantus apie gimtąją kalbą ar patriotinėmis temomis. Mokiniai buvo skatinami gerbti, puoselėti ir atsakingai vartoti gimtąją kalbą. Raštingiausi mokiniai buvo išrinkti atstovauti mokyklai Šiaulių rajono mokinių diktanto konkurse.

 9 klasės mokinė Greta Čėsnaitė atliko 5-7 klasių mokinių kalbos tyrimą, kaip vaikai vadina įvairias kompiuterio ar mobilaus telefono įrangos detales, kaip įvardija veiksmus, atliekamus su IT. Tyrimo medžiagą ir išvadas Greta pristatė Šiaulių rajono vyresniųjų klasių moksleivių gimtosios kalbos konferencijoje ,,Gimtųjų žodžių apkabintas aš gyvas kalboje (Just. Marcinkevičius)‘‘, kuri vyko Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijoje.

 7-8 klasių moksleiviai vasario 22-ąją dieną dalyvavo Kuršėnų miesto Vytauto Vitkausko bibliotekos organizuotame renginyje, skirtame pagerbti garsųjį kalbininką, žodynų sudarytoją  Vytautą Vitkauską.  Mokiniai uždegė atminimo žvakutę ant kalbininko kapo, po to miesto bibliotekoje praleido  ,,Kalbos kultūros valandą“. Mokiniams buvo labai įdomu pasiklausyti į Kuršėnus atvykusios kalbininkės, pedagogės, humanitarinių mokslų daktarės Janinos Švambarytės-Valužienės. Ji pasidalino prisiminimais apie gerbiamą kalbininką Vytautą Vitkauską, ragino jaunimą puoselėti ir saugoti gimtąją kalbą.

 Vasario 24-ąją mūsų mokyklos 34 bendruomenės nariai rašė nacionalinį diktantą. Džiugu, kad keturios mokinių mamos taip pat panoro išbandyti savo jėgas. Šio diktanto rašymo tikslas – paskatinti žmones didžiuotis unikalia lietuvių kalba, ją gerbti, taisyklingai vartoti.

 Lietuvių kalbos mokytojos, įtraukdamos ugdytinius į įvairias veiklas ir renginius, skirtus Tarptautinei gimtosios kalbos dienai paminėti, siekė, kad mokiniai suvoktų, jog kalba atspindi vidinę žmogaus kultūrą. Gimtąja kalba reikia ne tik didžiuotis, bet labai svarbu ją gerbti, puoselėti, saugoti nuo svetimybių.

 

Alina Šimkevičienė,

Kuršėnų Stasio Anglickio mokyklos lietuvių kalbos mokytoja