Kasmet gegužės 31 d. minima Pasaulinė diena be tabako. Rūkymas yra vienas iš labiausiai paplitusių žalingų įpročių tarp jaunų žmonių, todėl siekiama atkreipti dėmesį į šią problemą ir suteikti žinių apie tabako žalą sveikatai.

Tabako dūmuose randama per 4000 cheminių junginių, iš kurių net keli šimtai laikomi kenksmingi sveikatai, o apie 40 iš jų yra patvirtinti kancerogenai, kurie sukelia vėžį ar skatina jo vystymąsi. Kancerogenai patenka į organizmą su dervomis ir labiausiai pakenkia lūpų, burnos ertmės, gerklų, bronchų gleivinę, todėl ilgalaikis rūkymas sąlygoja ryklės, gerklų, stemplės, plaučių, o taip pat ir skrandžio, kasos, kepenų ir šlapimo pūslės vėžio atsiradimą. Dervos yra pavojingiausios cigarečių cheminės medžiagos. Jos nusėda kvėpavimo takuose ir ilgainiui gali sukelti vėžį ir plaučių ligas. Be to, jos silpnina imuninę sistemą.

Moksliniai duomenys apie tabako ir plaučių ligų sąsają:

 tabako dūmai ore išlieka iki penkių valandų, todėl kvėpuojant užterštu oru didėja rizika susirgti plaučių vėžiu;

 rūkantieji 10–20 kartų dažniau serga plaučių vėžiu nei nerūkantieji;

 mirtingumas nuo trachėjos, bronchų ir plaučių navikų didesnis tarp tų žmonių, kurie kasdien reguliariai rūko ir surūko daugiau cigarečių per dieną;

moterys, kurių vyrai rūko, turi 30 proc. didesnę tikimybę susirgti trachėjos, bronchų ir plaučių navikais;

vaikai, kurių šeimoje vienas iš tėvų rūkė ir (ar) rūko, dažniau serga lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, alergijomis ir navikais.

Faktai patvirtina neginčijamą tiesioginio ir pasyviojo rūkymo sąsają su plaučių ligų išsivystymu.

Kuršėnų Stasio Anglickio mokykloje buvo organizuojami renginiai, skirti paminėti Pasaulinę dieną be tabako. Vyko akcija, kurios metu buvo naudojamos edukacinės priemonės – 3D pasekmių lagaminas, rūkančiojo žmogaus skreplių stiklainis ir CO matuoklis. Pradžioje su mokiniais pakalbėjome apie tai, kaip svarbu ne tik patiems nerūkyti, bet ir vengti prirūkytų patalpų, buvimo šalia rūkančiųjų. Vėliau mokiniai galėjo pasitikrinti anglies monoksido likučius plaučiuose su CO matuokliu. Tai anglies monoksido matuoklis, kuris iškvėptame ore sugaudo CO daleles, vadinamąsias smalkes. Šiuo prietaisu galima nustatyti, kiek intensyviai mokinys rūko ir prieš kiek laiko tai darė. Matuoklis parodo nuodingą anglies monoksido kiekį ir leidžia įvertinti priklausomybę nuo nikotino.  

Bendradarbiaujant su Kuršėnų Stasio Anglickio mokyklos pedagogais, mokykloje buvo suorganizuotas plakatų konkursas „Tabakas – grėsmė mums visiems“. Atrinkti 4 geriausi darbai pristatyti į Šiaulių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biurą. Darbų autorės apdovanotos biuro padėkos dovanėlėmis.

Kartu su mokyklos socialine pedagoge mokykloje suorganizuota teatralizuota eisena, kuria buvo siekiama formuoti neigiamas nuostatas rūkymo atžvilgiu, kad rūkymas būtų netoleruojamas tarp paauglių.

Pasaulinės dienos be tabako proga ne tik prisiminkime 2003 m. Europos kovos su vėžiu kodekso šūkį, bet ir skelbkime jį asmeniniu pavyzdžiu: „Nerūkykite, jei rūkote – meskite. Jei nemetate, nerūkykite šalia nerūkančiųjų“.

Enrika Vaznienė,

Kuršėnų Stasio Anglickio mokyklos sveikatos priežiūros specialistė