Didžiausias ir šiurpiausias hitlerininkų nusikaltimas Lietuvoje – masinės žydų žudynės. Antisemitizmas – sudedamoji nacių ideologijos dalis. Žydai buvo naikinami visuose regionuose. Taip pat neginčijamas faktas, jog Lietuvoje žydų žudynės prasidėjo tik tada, kai atėjo vokiečiai, kurie iškart paėmė į savo rankas policiją, karinius lietuvių dalinius, visą valdžią ir todėl buvo atsakingi už tvarkos palaikymą krašte.

          Rugsėjo 23-ąją minima Lietuvos žydų genocido diena. Tą dieną 1943 m. buvo likviduotas Vilniaus žydų getas. Šiuo paminėjimu siekiama prisiminti per holokaustą sunaikintas Lietuvos miestuose ir miesteliuose gyvenusias žydų bendruomenes. Kuršėnų Stasio Anglickio progimnazijos 8 klasės mokiniai,  lydimi istorijos mokytojo Gitano Mikniaus ir dailės mokytojos Gražinos  Miknienės, taip pat paminėjo  šią dieną. Aštuntokai aplankė  Kuršėnų žydų senąsias kapines, kurios yra Pavenčiuose, prie buvusio cukraus fabriko. Mokiniai sudėliojo iš kankorėžių ir žvakelių vieną iš žydų simbolių – Dovydo žvaigždę –  ir uždegė žvakutes žydų bendruomenei pagerbti. Mokiniai susipažino su Kuršėnuose gyvenusios žydų bendruomenės istorija, tradicijomis, išlikusiu kultūros paveldu.

          Holokaustas – ne tik žydų tautos tragedija. Tai ir mūsų tragedija, nes netekome Lietuvos piliečių, kartu su mumis kūrusių valstybę, dalyvavusių šalies ekonominiame, kultūriniame ir politiniame gyvenime.    

 

Gitanas Miknius,

Kuršėnų Stasio Anglickio progimnazijos istorijos mokytojas